Ważna zmiana została dokonana w art. 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ponieważ większość komentarzy, dotyczących zmian w prawie spółdzielczym, nie poświęca wiele miejsca artykułowi 27 postanowiliśmy zrobić to my. Musimy przyznać, że treść tego artykułu przedstawiona w ustawie jest napisana w taki sposób, że dla przeciętnego czytelnika może być trudno zrozumiała.
Porównanie
Obecny zapis art. 27 ust. 2 i 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
2. Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26. Przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z wyjątkiem art. 22 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.
3. Przepisów ustawy, o której mowa w ust. 2, o wspólnocie mieszkaniowej i zebraniu właścicieli nie stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 2, art. 241 i art. 26. Do podjęcia uchwały, o której mowa w art. 22 ust. 2 i 4 ustawy, o której mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy tej ustawy.
Zapis tego samego artykułu przed zmianą
2. Zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, choćby właściciele lokali nie byli członkami spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26. Przepisów ustawy o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.
3. Przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali o wspólnocie mieszkaniowej i zebraniu właścicieli nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 241 oraz art. 26.
Widzicie Państwo zmianę ?
Jaka zmiana ?
W drugim zdaniu art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zamieniono art. 18 ust. 1 na art. 22 ustawy o własności lokali. Poniżej przedstawiamy treść art 22 ustawy o własności lokali.
Art. 22.
1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
6a) nabycie nieruchomości,
7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych,
10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
Podsumowanie
Uważamy za właściwe powtórzenie i podkreślenie ust. 2 art. 22 ustawy o własności lokali bo jest to ważna zmiana
“Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.”
Jakie czynności przekraczają zakres zwykłego zarządu jest wymienione w ust. 3 art. 22.
Chyba nie powinno być wątpliwości, że dla właścicieli lokali jest to ważna zmiana.
*******************************************************************************
@jangi – W odpowiedzi przedstawiamy odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości w przedmiotowej sprawie:
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 15444
w sprawie umów notarialnych zawieranych w związku z przekształceniem spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Jacka Żalka w sprawie umów notarialnych zawieranych w związku z przekształceniem spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność lokali, przekazaną przy piśmie Pana Marszałka z dnia 7 kwietnia 2009 r. nr SPS-023-15444/10, przedstawiam następujące stanowisko.
Odnosząc się do kwestii zamieszczania w akcie notarialnym zawierającym umowę przeniesienia własności lokalu zapisu, że zarząd nieruchomością wspólną powstałą w wyniku przeniesienia własności lokalu powierzony został spółdzielni, zgodnie z postanowieniami art. 1 ust. 3 i art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.), zauważyć należy, iż brak jest podstaw do przyjęcia, aby zapis taki mógł rodzić skutek w postaci uzależnienia możliwości zmiany zarządcy nieruchomości wspólnej od zgody spółdzielni.
Zgodnie z art. 241 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że możliwość jego zastosowania nie może być wyłączona umową stron. Adresatem tego przepisu jest przy tym ogół właścicieli lokali w danym budynku (budynkach), a nie konkretna osoba zawierająca ze spółdzielnią umowę przeniesienia własności lokalu.
Zapis aktu notarialnego, który jedynie wskazuje fakt sprawowania przez spółdzielnię zarządu, zgodnie z postanowieniami art. 1 ust. 3 i art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, może być uznany za pouczenie o prawach i obowiązkach stron wynikających z tych regulacji.
Przedstawiając powyższe stanowisko, podkreślić należy, iż nie ma ono charakteru wiążącego dla organów stosujących prawo.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Stanisław Chmielewski
Warszawa, dnia 29 kwietnia 2010 r.
A w przypadku mieszkańcy (oczywiście większość) budynku przejdą pod uwl trzeba zmienić zapis w a. notarialnym?
@ Anonim – Zgadzamy się z tym, że w akcie notarialnym nie powinno być zapisu o zarządzaniu nieruchomością wspólną przez spółdzielnię mieszkaniową, pisaliśmy o tym już w 2016 r. we wpisie “Akt notarialny-uwaga!”. Zapis o zarządzaniu przez spółdzielnię nie jest niezgodny z prawem więc na jaki przepis prawa można się powołać przed sądem? Nie znamy żadnego przypadku zmiany ww. zapisu na drodze sądowej. Możemy jedynie doradzić rozważenie korzyści i kosztów ewentualnej drogi sądowej.
OK jest zgodny z usm ale nie musiał w akcie się znaleźć. I teraz sąd, w przypadku dochodzenia swoich praw przez osobę, która zrezygnowała z członkostwa oddalając może mieć więcej argumentów. Jest wiele stron, na których można czytać jak zmienić akt not. ale może admin opisze przykład, lub teorię zmiany aktu not. o przeniesieniu własności a dokładnie usunięcia, z myślą o ew. zmianach usm (np. może wrócić stary zapis), zapisu że s-nia będzie wykonywała zarząd…..
@jangi – Zapis w akcie notarialnym, że zarząd nieruchomością wspólną będzie wykonywać spółdzielnia jest zgodny z prawem ponieważ art. 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mówi:
“zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony…”
Jak to powinno być prawidłowo zapisane w akcie notarialnym jest przedstawione na stronie uwlaszczenie.pl.
u mnie pierwsze przn. własn. miało miejsce w br. Oczywiście 1. akt not. z odp.osobą aby zawrzeć zapis, po staremu, “…zarządzać będzie s-nia…” Proszę o opinię: 1)czy taki zapis musi unieważnić sąd aby zastosowanie miała “nowa” ustawa.
@jangi – Nic nam nie wiadomo aby coś się zmieniło.
Czy ta zmiana coś zmieniła w realu? to już 3 lata.
Najbardziej zmartwiony zmianami w ustawie jest prezes teoretycznej s.m. METALOWIEC we Wrocławiu.
W Gazecie Południowej jest artykuł autora Jerzego Kruka ” Co z tą ustawą” ano nic oprócz tego, że trochę ukróciła wyłudzanie kwot już nie raz rozliczonych i łupienie spółdzielców.
Kończy się czas bezkarności. Należy rozliczyć zagrabione działki i nieruchomości. Pozwolenia i uzgodnienia na budowę wydane przez zaprzyjaźnione urzędy. Lustracje przeprowadzane przez kolegę prezesa spółdzielni mieszkaniowej w Jelczu, wyprowadzanie majątku spółdzielców i wykluczać niewygodnych członków według własnego widzimisię