PŁYNIE FORSA, PŁYNIE

metalowiec-kran2aPłynie forsa, płynie - czyli gdzie się podziewają nasze spółdzielcze pieniądze. Przedstawiane na Walnych Zgromadzeniach sprawozdania finansowe mają być zgodne z obowiązującymi przepisami. Aby podnieść powagę sprawozdania finansowego jest ono badane przez niezależnego biegłego księgowego. Tenże księgowy kończy badanie sprawozdania takimi słowami jak "rzetelne", "jasne", "zgodne", "prawidłowe". Co to wszystko mówi przeciętnemu zjadaczowi chleba? Naszym zdaniem niewiele, a może nawet nic.
Przedstawiamy na co, między innymi, płynie forsa, nasza spółdzielcza forsa.

Gadżety

Już w korytarzu biura Spółdzielni zetkniemy się z dużą gablotą pełną różnego rodzaju nagród i wyróżnień. W tym roku prawie co miesiąc otrzymujemy informacje o kolejnych nagrodach, wyróżnieniach i nominacjach. Nie ma nic za darmo i za te wszystkie nagrody, wyróżnienia i nominacje trzeba po prostu zapłacić. Ostatnio otrzymana statuetka "Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2019" została wręczona na gali w zamku w Gniewie, a tylko za udział w konkursie Spółdzielnia musiała zapłacić 3500 zł netto. Wszystkie te nagrody, wyróżnienia, dyplomy generują tylko koszty. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie "NAGRODA? ZA ILE?".
Sporo różnego rodzaju odznaczeń, medali, statuetek iitp. zostało wręczonych z okazji 60-lecia Spółdzielni. Wydatki materialne obchodów wyniosły ok. 30000 zł, a ok.  36000 zł wynagrodzenia.  Pan dr. Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP i przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczości w ramach obchodów 60-lecia wygłosił dwa wykłady ale nie mamy informacji ile to nas kosztowało.

ISO

Temat ISO jest dosyć trudny do analizy. Większość podmiotów związanych z tematem ISO umiejętnie ukrywa sprawę forsy. W przypadku naszej spółdzielni certyfikat ISO zgodnie z procedurą TUV NORD Polska przyznaje Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami. Certyfikaty ISO są ważne 3 lata. Odnowienie certyfikatu odbywa się poprzez audit recertyfikacji. Wymagane są coroczne audity nadzoru przeprowadzane przez Ogólnopolską Izbę GN oraz TUV Nord Polska. Ponadto w ciągu roku powinny się odbyć dwa audity wewnętrzne. Aby tym wszystkim wymaganiom sprostać w spółdzielni jest pełnomocnik zarządu ds. jakości ISO, który dostaje wynagrodzenie. Według naszych szacunków ISO kosztuje nas rocznie ok. 50000 zł. Certyfikat ISO spółdzielnia ma już 16 lat. Poszła niezła forsa. Co mają z tego spółdzielcy? Naszym zdaniem nic.

Tapicerska

To jest temat rzeka i rzeka pieniędzy. Wieloletnia, naszym zdaniem prywatna, wojna prezesa z Tapicerską kosztowała nas nie dziesiątki, setki a grubo ponad milion złotych. Przez te lata nikt z Rady Nadzorczej nawet nie zapytał się ile to nas kosztuje. Co nam to dało? Naszym zdaniem nic poza wstydem, bo w naszym imieniu była prowadzona wojna spółdzielców ze spółdzielcami.

Wynagrodzenia

W 2018 r. na wynagrodzenia w Spółdzielni poszło 8.322.899 zł i to był wzrost o 6,5% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost ten był ponad dwukrotnie większy niż wykazywany w poprzednim bilansie. Tematem tabu w Spółdzielni jest wynagrodzenie prezesa. Odnosimy wrażenie, że nawet Rada Nadzorcza nie wie ile zarabia prezes. Oparliśmy się na podanej w jednym z komentarzy  informacji, że zarobki prezesa wynosiły na początku 2015 r. ok. 250.000 zł rocznie. Ponieważ Rada Nadzorcza corocznie podwyższa  wynagrodzenie o 4% to wyszło nam, że w 2018 r. prezes zarabiał prawdopodobnie ok. 290.000 zł rocznie. Na Walnym Zgromadzeniu prezes powiedział, że teraz zatrudniony jest na podstawie powołania. Dla niewtajemniczonym powiemy o co się głównie rozchodzi z tym powołaniem, ano to, że nie trzeba płacić do ZUS-u czyli ok. 30% zostaje w kieszeni. Na wynagrodzenie Rady Nadzorczej poszło w 2018 r. ok. 302.000 zł. Trzeba też pamiętać, że zatrudniamy aż 7 pełnomocników zarządu. Niech każdy z pełnomocników zarabia tylko 10.000 zł miesięcznie to daje 840.000 zł rocznie. Sporo forsy idzie także na umowy zlecenia i niewiele na wynagrodzenie Rad Osiedli.

Tak to płynie forsa, płynie...

*******************************************************************************

Ten wpis został opublikowany w kategorii OGÓLNE i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na PŁYNIE FORSA, PŁYNIE

 1. Anonim pisze:

  Rozdziobią nas kruki….

  Spółdzielnię mieszkaniową METALOWIEC rozszarpały kruki z wąsami.

  Poginęły grunty spółdzielców w użytkowaniu wieczystym od 1973r. opłacane przez wszystkich spółdzielców.
  Poginęły części wspólne pralnie, suszarnie, boksy.

  Wynajmowanie lokali użytkowych nie przynosi zysków spółdzielcom, czynsze są wciąż podwyższane.
  W wybudowanym budynku przy ul. Grabiszyńska 309 na gruncie spółdzielczym, beneficjentami mieszkań są dyrektor metalowca, członkowie Rady Nadzorczej, kierownicy osiedli, pracownicy Administracji , szefowa firmy ubezpieczeń i osoby powiązane z zarządem spółdzielni.
  Mieszkania te służą do czerpania korzyści majątkowych przez beneficjentów tych mieszkań kosztem członków i mieszkańców spółdzielni. Sprzedaż mieszkań ze 100% zyskiem, oraz wynajmowanie mieszkań .

 2. admin pisze:

  @ – Zbulwersowany – Nie był poruszany temat rozliczeń zużycia wody. Wielokrotnie była natomiast poruszana w komentarzach sprawa nieprawidłowości w liczeniu opłat za mieszkanie. Porównanie wielkości niedoboru wody do “średniej wielkości wanny” miało chyba za zadanie umniejszać przedstawiony problem. Wyszedł jednak przynajmniej brak rozeznania zarządu w podnoszonym temacie, ponieważ przeciętna wanna ma pojemność 170-200 l . Niedobór wody wynosił więc nie jedną lecz co najmniej 5 wanien. W liście do redakcji jest także wspomniane, że niedobór w okresie 5 miesięcy wynosił ok 105 m3 czyli ok. 5 cystern. Jak widać dla zarządu nie jest to żaden problem i wszystko potrafi wyjaśnić.

 3. Zbulwersowany pisze:

  Czy ktoś poruszał może temat rozliczeń dot. zużycia wody? W ostatnim wydaniu GP w odpowiedzi na list czytelniczki wyjaśniono, że w jej budynku w okresie kilku miesięcy różnica wyniosła nieco ponad 1 m3, czyli “średniej wielkości wannę”… Gratuluję autorowi takiej wanny, która pomieści 1000 litrów… “Rzetelne”, “jasne”, “prawidłowe”… śmiech na sali

Dodaj komentarz

Uzupełnij ! Przekroczony czas. Proszę odnowić CAPTCHA.