NIE DAJ SIĘ NABRAĆ !

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ !Nie daj się nabrać … na “księgę wieczystą”. Czytając to zdanie nie bardzo wiadomo o co chodzi. Już wyjaśniamy. Doszły do nas słuchy, że część spółdzielców chwali się, że ma księgę wieczystą nie za ok 1000 zł tylko ok. 200 zł. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie i dlatego powstał ten wpis, w którym wyjaśnimy o co tu chodzi.

Księga wieczysta a la Metalowiec

Przy bliższym przyjrzeniu się rzeczywiście niektórzy spółdzielcy mają księgi wieczyste za ok. 200 zł tylko, że są to … księgi wieczyste w których właścicielem mieszkania jest Spółdzielnia. Stwierdziliśmy, że część spółdzielców posługuje się słowami “księga wieczysta” w rozumieniu “własność lokalu”. Jest to błędne rozumowanie, ale niestety wszystko wskazuje, że administracja Spółdzielni nie prostowała tego błędu i jeżeli ktoś chciał księgę wieczystą na swoje mieszkanie to … dostawał księgę wieczystą z wpisem, że jest uprawnionym do mieszkania, nie właścicielem.
Założenie księgi wieczystej na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nic nie zmienia w jego formie własności, a jedynie pozwala mieszkanie zadłużyć.
Zamieszanie mógł tez zrobić, odwieczny obrońca “spółdzielczości”, który w lutym 2017 r opublikował artykuł “Czy spółdzielcom potrzebna jest wyodrębniona własność?”. Autor, który jest generalnie na “nie”, na pytanie jakie korzyści przynosi wyodrębnienie mieszkania pisze tak:
“Czasami słyszę argument: „żeby można było uzyskać kredyt w banku, zabezpieczony hipoteką na lokalu”. Ale przecież posiadacze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mogą na takich samych prawach go uzyskać – wraz z wpisem do księgi wieczystej (jest taka możliwość, koszt 200 zł).”

Ważne informacje

  1. Przepisy przewidują możliwość założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Posiadacz prawa będzie tam figurować jedynie jako osoba uprawniona do lokalu, a nie jego właściciel, którym cały czas pozostawać będzie spółdzielnia mieszkaniowa.
  2. Prawo własności jest najpełniejszym prawem do władania rzeczą. Prawo to daje faktycznie pełnię praw do lokalu w odróżnieniu od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu gdzie właścicielem lokalu pozostaje spółdzielnia, a uprawnionemu przysługuje jedynie ograniczone prawo rzeczowe do lokalu.
  3. Prawo odrębnej własności lokalu można obciążyć dożywociem. Nie ma takiej możliwości przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.
  4. Dysponowanie lokalem na cele inne niż mieszkaniowe w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest utrudnione gdyż wymaga uzyskiwania zgody spółdzielni.
  5. Dla osób inwestujących w mieszkania na wynajem ważna będzie kwestia amortyzacji. Nieruchomości stanowiące odrębną własność można amortyzować stawką nawet 10%, a nieruchomość spółdzielczą własnościową tylko 2,5% rocznie. W takim przypadku zdecydowanie korzystne będzie posiadanie odrębnej własności.

Nie daj się nabrać na  “księgę wieczystą”  proponowaną przez administrację.

Żądaj “wyodrębnienia mieszkania”, a nie “księgi wieczystej”.

Nie korzystaj z wniosku przygotowanego w 2010 roku przez administrację Spółdzielni. Nie daj sobie wmówić, że tylko ten wniosek jest właściwy.

*******************************************************************************

1 myśl w temacie “NIE DAJ SIĘ NABRAĆ !

  1. Tytus

    Dobrze, że o tym napisaliście. Nasz “wybitny spółdzielca” dalej propaguje księgi wieczyste dla mieszkań własnościowych. Ostatnio na str. 5 lutowego wydania Gazety Południowej (“Odpowiadamy na pytania”).

Dodaj komentarz

Uzupełnij !Przekroczony czas. Proszę odnowić CAPTCHA.