POZEW ZBIOROWY

metalowiec-wagaPOZEW ZBIOROWY został skierowany do naszej spółdzielni czyli SM “Metalowiec” we Wrocławiu. Dowiedzieliśmy się o tej sprawie niedawno, jak już zapadł wyrok. Postanowiliśmy o tym  napisać ponieważ do tej pory nie mieliśmy informacji o pozwie na taką skalę. Nie sądzimy aby ten wyrok był podany do wiadomości szeregowych członków spółdzielni. Dziękujemy za informacje  oraz kopię sentencji wyroku.

Rozmiar pozwu

Pozew zbiorowy może zostać wystosowany przez grupę co najmniej 10 osób. W przypadku pozwu dotyczącego spółdzielni pozew wystosowały dwadzieścia trzy osoby (tak, 23 osoby!). Proces przeciwko spółdzielni został zapoczątkowany w 2014 r. a wyrok zapadł w maju 2020 r.

POZEW ZBIOROWY - image XIV-C-3602-001a1-150x150 on https://wmetalowcu.pl

Ile kosztował nas pozew zbiorowy

Sąd Rejonowy we Wrocławiu zasądził od Spółdzielni “Metalowiec” łączną kwotę 92436,96 zł “wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 14 grudnia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. i odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia zapłaty”. Ponadto Sąd zasądził od spółdzielni zwrot kosztów postępowania w łącznej wysokości 20686,42 zł.
Odsetki ustawowe od 23.12.2014 do 31.12.2015 wynosiły 8%.
Stawka odsetek za opóźnienie wynosiła:
– w 2016 r.  7%
– w 2017 r   7%
– w 2018 r.  7%
– w 2019 r.  7%

Nasza forsa

To co przedstawiliśmy to jeszcze nie wszystko. Trzeba dodać znaczne koszty wieloletniej obsługi prawnej. Spółdzielnia nie zatrudnia radcy prawnego lecz posługuje się kancelarią prawną. W praktyce spółdzielczość w Metalowcu wygląda tak, że prezes dysponuje kancelarią prawną w procesach ze spółdzielcami a za kancelarię płacą spółdzielcy.
“Cysorz to ma klawe życie”

Przy okazji

1. Prezes SM Metalowiec we Wrocławiu Jerzy Kruk nie jest już prezesem Dolnośląskiej Delegatury Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami.

2. Rada Nadzorcza SM Energetyk we Wrocławiu odwołała Adama Kruka (syna Jerzego) ze stanowiska Członka Zarządu – Głównego Księgowego.

8 myśli w temacie “POZEW ZBIOROWY

 1. Anonim

  A kto wyjqśni srawe f zasohowych sm w swietle zmiany ustwwy z 2017;r. Np ja wpłaciłem a ,,nowi” nie muszą avjw nie moge odebraç wpłaty. Kto to wyjwdni oslom?: przepraszan zq pisowni a’la RG

 2. Anonim

  Uczy się, ten z poprzedniego wpisu -PREZES, też z zawiadomień o mozliwosci…. np. zlecał obow. przeglądy inst gaz osobie bez uprawnień zeznania ,,…mysślałem, że mogę…” a co gdyby wybuchło, oczywiście kilka lat temu uciekł z majątkie. Prezes gołod…. Przpadków mam na książmę ale co z tego przecież dla, chyba wszystkich PREZES, va może guru bo członkowie zachowują się jakhy byli jakąś sektą dodam b. mała powiedzmy mniej niż 90 lok.

 3. admin Autor wpisu

  @Anonim – No i mamy kolejny przykład “spółdzielczości mieszkaniowej”. Jest to także przykład jaki poziom reprezentują osoby sprawujące funkcje w życiu społecznym. Jedyny wymóg stawiany pełnomocnictwu na Walne Zgromadzenie jest forma pisemna. Spółdzielnia nie ma prawa wymagać pełnomocnictwa notarialnego czy tez podpisanego w obecności jej pracownika. W Metalowcu jeszcze nie wzywali policji na Walne Zgromadzenie.

 4. Anonim

  nie na temat ale to państwa ostatni wpis, może ktoś zajrzy, stawiłem się na zwyczajne walne ( tzw. sprawozdawcze za 2019 r), miałem pełnomocnictwo osoby, która przez cały rok 2019 była członkiem tej sm, wezwano policję aby mnie usunąć, nie wiem co nagadali ale “władza” przybyła, i powiedziała że “takie pełnomocnictwo to on może sobie napisać na kolanie i ze notarialne powinno być” zostałem wyproszony. powiedziałem, że ustawa nie wymaga notarialnego i wiele innych argumentów. Oczywiście wyszedłem bo władza wierzy “prezesom” przecież to PREZES ( nawet nie zna statutu uczy sie na pozwach przeciw s-ni tego oczywiście nie powiedziałem) I co można zrobić? A ciekawe co gdyby pełnomocnikiem był np radca prawny (nieznany w s-ni) i powiedział to dopiero tym funkcjonariuszom władzy w polsce.

 5. admin Autor wpisu

  @jangi – Odpowiedź nie jest taka prosta. Proces trwał kilka lat, a powodowie byli przez prezesa wiele razy wyrzucani i przyjmowani do spółdzielni.

Dodaj komentarz

Uzupełnij !Przekroczony czas. Proszę odnowić CAPTCHA.