UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

Użytkowanie wieczyste  –  prawo, nabywane w drodze umowy przez osoby fizyczne lub prawne, polegające na korzystaniu z gruntów państwowych  przez 99 lat (z możliwością przedłużenia).  Od 1 stycznia 2019 r. dla gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi z mocy prawa nastąpi automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Trochę historii

Użytkowanie wieczyste w Polsce zostało wprowadzone ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach za czasów I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Uzasadnieniem ustawy o użytkowaniu wieczystym była reguła panująca w PRL, że grunt w miastach jest  własnością państwa.
Użytkowanie wieczyste wprowadzone w Polsce  w 1961 roku było wzorowane na przepisach sowieckich i naszym zdaniem  jest to komunistyczny anachronizm z walki z własnością prywatną w PRL-u.

Jak to będzie wyglądać

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpi z mocy prawa i będzie odpłatne. Opłatę będzie można uiszczać w ratach przez 20 lat, tak jak obecnie za użytkowanie wieczyste. Prawo przewiduje też bonifikaty, jeżeli właściciel wniesie opłatę jednorazową. Bonifikaty będą jednak zależne m.in. od decyzji samorządów. Jeżeli  budynek stoi na terenie należącym do Gminy Wrocław bonifikata za jednorazową płatność wynosi 90 procent.
Podkreślamy, że ustawa dotyczy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
Treść ustawy jest tutaj: dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1716/1 , a tutaj poprawka do ustawy: dziennikustaw.gov.pl/du/2018/2540/1

Użytkowanie wieczyste w Metalowcu

W corocznych sprawozdaniach zarządu nie znajdziemy informacji ile gruntów Spółdzielni jest w użytkowaniu wieczystym. Uzupełniamy ten brak i informujemy, że ok. 30% gruntów Spółdzielni czyli ponad 12 ha jest w użytkowaniu wieczystym. Opłaty za użytkowanie wieczyste rosną z roku na rok i nie są to małe sumy. Spółdzielnię “Metalowiec” użytkowanie wieczyste kosztuje ponad 400 000 zł rocznie. Tej informacji także nie znajdziemy w sprawozdaniach zarządu. O dziwnym gruncie w użytkowaniu wieczystym pisaliśmy już we wpisie “PO CO?”.

Grabiszyńska 309

Budynek przy Grabiszyńskiej 309 został wybudowany na działce 18/4, która była w użytkowaniu wieczystym. Budynek został oddany do użytku chyba w maju 2018 r. Nic nam nie wiadomo aby Spółdzielnia wystąpiła o wykupienie gruntu od Gminy. Wszystko wskazuje, że to właściciele lokali przy Grabiszyńskiej 309 pokryją koszty przekształcenia gruntu we własność.

*******************************************************************************

2 komentarze do “UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

  1. admin Autor wpisu

    Ma to znaczenie tylko w przypadku gdy posiada się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w budynku położonym na gruncie w użytkowaniu wieczystym.

  2. dafne27

    Jakie to ma znaczenie dla osób będących właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Dodaj komentarz

Uzupełnij !Przekroczony czas. Proszę odnowić CAPTCHA.